| Technical Specifications | |
| Base Material | Coarse-grained kieselguhr (also known as diatomaceous earth, hydromatrix, celite) |
| Cavity volume | 1.5 mL |
| Endcapped | No |
| Filling quantity | 96x 150 mg |
| Filter element material | Polyethylene (PE) |
| Gross weight (incl. packaging) | 131 g / 0.29 lbs |
| Hardware | 96-well polypropylene (PP) plates with polyethylene (PE) filter elements |
| Hazardous material | No |
| Housing type | MULTI 96 - 96-well plate format |
| Method | High-throughput solid phase extraction (SPE) |
| Packaging dimensions | 167 x 243 x 53 mm / 6.57 x 9.57 x 2.09 Inch |
| Particle shape | Irregular |
| Particle type | Fully porous particles (FPP) |
| pH stability | 1.0–13.0 |
| Phase | XTR |
| Recommended application(s) | For simultaneous preparation of 96 samples, Sample preparation- Clean-up, enrichment, SPE applications (solid phase extraction) |
| Scope of delivery | 1x 96-well plate, certificate of analysis |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Surface chemistry | Kieselguhr (amorphous silica) |
| Mode | SLE, Special application or diverse |
| Particle Size | Not available or proprietary |