£313.20 £360.00
£378.45 £435.00
| Technical Specifications | |
| Application | wastewater, water |
| Crack-Set | No |
| Evaluable on | 500 D, Advance, PF-3 Drinking Water, PF-3 Pool, PF-12Plus, UV/VIS II, VIS II |
| Gross weight (incl. packaging) | 153 g / 0.34 lbs |
| Hazardous material | No |
| Measuring Range | pH - 6.5–8.2 |
| Method | pH - Phenol red |
| NanOx Metal | No |
| NanOx N | No |
| Packaging dimensions | 160 x 110 x 128 mm / 6.30 x 4.33 x 5.04 Inch |
| Parameter | pH |
| Platform | NANOCOLOR tube tests |
| Remark | Measuring range on NANOCOLOR VIS II |
| Scope of delivery | Rugged box with reagents for 100 tests. |
| Sea water analysis | Yes |
| Shelf life (from production) | 1.5 Year(s) |
| Sludge reagent set | No |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Test method | Photometric |
| Test No. | 0-72 |
| Test range | Medium |