£313.20 £360.00
£378.45 £435.00
| Technical Specifications | |
| Application | Agriculture, Calibration, drinking water, Environmental standards, Industrial, Nitrogen ammonia (Kjeldahl), production water, slightly contaminated wastewater, Water analysis |
| For method | APHA 4500-NO2 B, ISO 6777 |
| Gross weight (incl. packaging) | 203.3 g / 0.45 lbs |
| Hazardous material | No |
| Packaging dimensions | 120 x 101 x 38 mm / 4.72 x 3.98 x 1.50 Inch |
| Parameter | Nitrite |
| Parameter 1 | Nitrite / NANOCOLOR Nitrite 2 (0-68) / 521-Concentration 0,30 mg/L NO₂-N / 610-Confidence interval 0,25 - 0,35 mg/L NO₂-N / Spiking 0,02 mg/L NO₂-N |
| Parameter 2 | Nitrite / NANOCOLOR Nitrite 4 (0-69) / 521-Concentration 2,10 mg/L NO₂-N / 610-Confidence interval 1,90 - 2,30 mg/L NO₂-N / Spiking mg/L NO₂-N |
| Parameter 3 | Nitrite / NANOCOLOR Nitrite (1-67) / 521-Concentration 0,060 mg/L NO₂-N / 610-Confidence interval 0,054 - 0,066 mg/L NO₂-N / Spiking 0,02 mg/L NO₂-N |
| Remark | 15–150 tests possible, depending on sample volume |
| Scope of delivery | 2 standard solutions, 1 spiking solution, 1 evaluation sheet, 1 instruction leaflet |
| Shelf life (after openeing) | 6 Week(s) |
| Shelf life (from production) | 1 Year(s) |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |