| Technical Specifications | |
| Base Material | PS/DVB copolymer |
| Cavity volume | 1.5 mL |
| Endcapped | No |
| Filling quantity | 96x 50 mg |
| Filter element material | Polyethylene (PE) |
| Gross weight (incl. packaging) | 125 g / 0.28 lbs |
| Hardware | 96-well polypropylene (PP) plates with polyethylene (PE) filter elements |
| Hazardous material | No |
| Housing type | MULTI 96 - 96-well plate format |
| Method | High-throughput solid phase extraction (SPE) |
| Packaging dimensions | 270 x 180 x 400 mm / 10.63 x 7.09 x 15.75 Inch |
| Particle shape | Spherical |
| Particle type | Fully porous particles (FPP) |
| pH stability | 1.0–14.0 |
| Phase | HR-X |
| Recommended application(s) | For simultaneous preparation of 96 samples, Sample preparation- Clean-up, enrichment, SPE applications (solid phase extraction) |
| Scope of delivery | 1x 96-well plate, certificate of analysis |
| Specific surface according to BET | 1000 m²/g |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Surface chemistry | Hydrophobic spherical polystyrene-divinylbenzene copolymer (PS/DVB) |
| Mode | Reversed phase (RP) |
| Particle Size | 85 µm |