£313.20 £360.00
£378.45 £435.00
| Technical Specifications | |
| Application | water |
| Crack-Set | No |
| Evaluable on | 500 D, Advance, MT Easy UV, MT Easy VIS, PF-12Plus, UV/VIS II, VIS II |
| Gross weight (incl. packaging) | 384 g / 0.85 lbs |
| Hazardous material | No |
| Measuring Range | Acid capacity - 0.4–5.4 mmol/L H⁺, Carbonate hardness - 1.0–15.0 °d, Carbonate hardness - 1.0–18.0 °e , Carbonate hardness - 2.0–26.0 °f, Carbonate hardness - 20–270 mg/L CaCO₃ |
| Method | Acid capacity - Bromophenol blue, Carbonate hardness - Bromophenol blue |
| NanOx Metal | No |
| NanOx N | No |
| Packaging dimensions | 160 x 110 x 119 mm / 6.30 x 4.33 x 4.69 Inch |
| Parameter | Acid capacity, Carbonate hardness |
| Platform | NANOCOLOR tube tests |
| Remark | Measuring range on NANOCOLOR VIS II |
| Scope of delivery | Rugged box with 20 test tubes. Sufficient for 20 tests. |
| Sea water analysis | Yes |
| Shelf life (from production) | 1 Year(s) |
| Sludge reagent set | No |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Test method | Photometric |
| Test No. | 0-15 |
| Test range | Medium |