£313.20 £360.00
£378.45 £435.00
| Technical Specifications | |
| Application | wastewater, water |
| Based on norm | Analogous to APHA 4500-F- D |
| Crack-Set | No |
| Evaluable on | 500 D, Advance, MT Easy UV, MT Easy VIS, UV/VIS II, VIS II |
| Gross weight (incl. packaging) | 565.6 g / 1.25 lbs |
| Hazardous material | Yes |
| Measuring Range | Fluoride - 0.05–2.00 mg/L F⁻ |
| Method | Fluoride - SPADNS |
| NanOx Metal | No |
| NanOx N | No |
| Packaging dimensions | 160 x 110 x 130 mm / 6.30 x 4.33 x 5.12 Inch |
| Parameter | Fluoride |
| Platform | NANOCOLOR standard tests |
| Remark | Measuring range on NANOCOLOR VIS II |
| Scope of delivery | 2 rugged boxes with reagents for 500 tests. |
| Sea water analysis | Yes |
| Shelf life (from production) | 1.5 Year(s) |
| Sludge reagent set | No |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Test method | Photometric |
| Test No. | 1-142 |
| Test range | Medium |