£313.20 £360.00
£378.45 £435.00
| Technical Specifications | |
| Application | wastewater, water |
| Based on norm | Analogous to APHA 4500-O3 B, DIN 38408 – G3 - 3 |
| Crack-Set | No |
| Evaluable on | 500 D, Advance, UV/VIS II, VIS II |
| Gross weight (incl. packaging) | 534.4 g / 1.18 lbs |
| Hazardous material | Yes |
| Measuring Range | Ozone - 0.01–1.50 mg/L O₃ |
| Method | Ozone - Indigotrisulfonate |
| NanOx Metal | No |
| NanOx N | No |
| Packaging dimensions | 160 x 110 x 130 mm / 6.30 x 4.33 x 5.12 Inch |
| Parameter | Ozone |
| Platform | NANOCOLOR standard tests |
| Remark | Measuring range on NANOCOLOR VIS II |
| Scope of delivery | Rugged box with reagents for 200 tests. |
| Sea water analysis | Yes |
| Shelf life (from production) | 1 Year(s) |
| Sludge reagent set | No |
| Storage temperature | 2–8 °C / 36–46 °F |
| Test method | Photometric |
| Test No. | 31048 |
| Test range | Low |