| Technical Specifications | |
| External dimensions | 230 x 225 x 80 mm |
| Gross weight (incl. packaging) | 2056 g / 4.53 lbs |
| Internal dimensions | 218 x 215 x 65 mm |
| Method | TLC, accessory |
| Packaging dimensions | 294 x 276 x 117 mm / 11.57 x 10.87 x 4.61 Inch |
| Recommended TLC plate size | Up to 20x20 cm |
| Scope of delivery | 1x Development chamber |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |