| Technical Specifications | |
| External dimensions with grip | 260 x 225 x 107 mm |
| External dimensions with sealing lip | 260 x 235 x 117 mm |
| Gross weight (incl. packaging) | 5418 g / 11.94 lbs |
| Internal dimensions | 204 x 208 x 88 mm |
| Method | TLC, accessory |
| Packaging dimensions | 145 x 258 x 281 mm / 5.71 x 10.16 x 11.06 Inch |
| Recommended TLC plate size | Up to 20x20 cm |
| Scope of delivery | 1x Development chamber |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |